Poročilo o dejavnosti za leto 2004

V sezoni 2004 je bilo delovanje društva na jamarskem področju dokaj bogato. V celotnem letu smo bili jamarji na terenu kar nekaj krat in tako izrisali več novih jam na ozemlju občine Devin-Nabrežina, nekaj pa tudi onkraj meje, na Komenskem krasu. Tudi lani smo se večkrat podali na območje Matajurja v Benečiji, kjer smo odkrili in izmerili par novih jam. Ob zaključku sezone smo deželnemu jamarskemu katastru predložili jame Brezence SZ od Babce, Jamo nad Ljupljanco, Jamco Brščika in Brezno v Ogradi. Poleg tega gre omeniti, da smo nadaljevali z raziskovanjem kraškega pojava z nenadnim odprtjem vhoda v jamski sistem pri Samatorci (Brezno v Trstenikah), o katerem so poročali tudi na državni ravni.

Nadaljevali smo tudi z določanjem jamskih vhodov s pomočjo GPS sistema in tako preverili lego vhodov še nekaterih jam v občini Devin-Nabrežina. Organizirali smo tečaj jamarstva, ki pa je zaradi majhnega števila udeležencev potekal v zelo okrnjeni obliki.

Omenimo naj, da smo skupaj z Jamarskim društvom Sežana, Športno-kulturnim društvom Cerovlje-Mavhinje in Društvom Soška fronta iz Nove Gorice, v sklopu praznovanj vstopa Slovenije v Evropsko unijo, v nedeljo 2. maja 2005 organizirali »Pohod dveh jam, po gozdnih poteh skozi odprto mejo ob vznožju Grmade«. Pohodniki so si v sklopu pohoda z odprto mejo lahko ogledali dve jami, to sta jama Vogenca (na slovenski strani meje) in jama Pejca na Grmadi (na italijanski strani). Pred jamo Vogenca so si sledili pozdravi raznih osebnosti, na vrhu Grmade pa je zapel moški zbor Fantje izpod Grmade.

Poleg klasičnega jamarstva raziskujemo tudi podzemne rove, ki so jih izkopali vojaki v času prve svetovne vojne. V tem sklopu smo v lanski sezoni izmerili, izrisali in opisali več takih objektov, med katerimi smo katastru umetnih votlin predložili načrte in opise Kaverne 1 in 2 na Gmajenci, Kaverne v Lazah in Kaverne v Ilovci.

Skupno smo se udeležili več jamarskih srečanj, npr. na Vrhu v občini Doberdob v organizaciji Jamarskega kluba Kraški krti. Med tradicionalnimi pobudami gre nedvomno omeniti sodelovanje s šempolajskim društvom Vigred pri izpeljavi pohoda »Spoznajmo znamenitosti naših vasi«. Ob priložnosti smo razsvetlili in opremili jamo Vodenico, ki jo je obiskalo kar lepo število udeležencev pohoda.

Nekateri člani društva so aktivni pri državni jamarski reševalni službi (Soccorso alpino - sezione speleologica), kar terja veliko napora in požrtvovalnosti, saj je pri tem udeležba na večdnevnih zahtevnih vajah obvezna. Nekateri so v sodelovanju z Zavodom za kulturno dediščino Slovenije opravili arheološke raziskave in izkopavanja v dveh jamah na Komenskem Krasu, v sodelovanju z Notranjskim muzejem pa tudi raziskave speleobiološkega značaja na Banšicah (Slo).

V tem letu smo praznovali 15 let delovanja društva. Obletnico smo proslavili s projekcijo posnetkov o delovanju društva in številne prisotne seznanili z zgodovino in cilji društva. Ob priložnosti smo veliko truda namenili tudi urejanju kletnih prostorov društva, ki smo jih začeli posodabljati že pred časom.

Poleg jamarstva v društvu gojimo tudi treking aktivnost. Člani se vzpenjajo v gore Julijcev in pa tudi v sosednja gorovja, pri čemer je trajanje njihovih podvigov navadno večdnevno.

Kot vsako leto smo se člani društva udeleževali in spodbujali dejavnosti v vaškem življenju. Sodelovali smo z vaškim župnijskim svetom, z jusom ter organizirali tradicionalno pustno rajanje.

Tomaž Fabec
(februar 2005)